Environmental Sampling Bottles
- (3)
- (34)
- (15)
- (1)
- (47)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (3)
- (59)
- (5)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (49)
- (19)
- (2)
- (13)
- (2)
- (65)
- (106)
- (101)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (1)
- (93)
- (94)
- (1)
- (81)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (37)
- (9)
- (16)
- (2)
- (2)
- (37)
- (1)
- (6)
- (52)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (48)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (21)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (4)
- (35)
- (12)
- (4)
- (1)
- (3)
- (48)
- (7)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (19)
- (57)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Wide-Mouth Septa Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply EPA Volatile Organic Analysis (VOA) soil methods when using these wide-mouth, type III soda-lime glass septa jars, which are are available as clear or amber.
| Product Type | Sample Bottle |
|---|---|
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene with PTFE/Silicone Septum |
Thermo Scientific™ Boston Round Narrow-Mouth Amber Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect water samples for a variety of organic and inorganic target analytes where light protection is required with these narrow-mouth, amber jugs with closure.
| Diameter (English) Inner | 1 in. |
|---|---|
| Description | Amber Glass Jug |
| Replacement Closure | B167-3830BL |
| Closure Size | 38-430 mm |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Diameter (Metric) Inner | 2.5 cm |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Narrow-Mouth Glass Septa Bottles with Open-Top Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply EPA Volatile Organic Analysis (VOA) methods when using these narrow-mouth, type III soda-lime glass septa bottles, which are are available as clear or amber.
| Product Type | Sample Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| No. per Case | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene with PTFE/Silicone Septum |
Thermo Scientific™ Specialty Waters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured, packaged and tested to exacting standards, these specialty waters are highly purified low TOC water in 1L bottles or 4L glass jugs.
| Includes | Filled with TOC Water |
|---|---|
| Product Type | Bottle |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/Silicone |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certified to contain < 50 ppb Total Organic Carbon |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for light sensitive dry powders. Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles are manufactured from amber colored soda glass.
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Color | Amber |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Cleaning Procedure | EPA guidelines |
Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for the storage of dry powders. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles are manufactued from clear soda glass.
| Product Type | Graduated Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certified low particulate |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |
Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for the storage of dry powders. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles are manufactured from clear soda glass.
| Description | Wide mouth bottle |
|---|---|
| Length (Metric) | 74mm |
| Color | Clear |
| Quantity | 24/PK. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Material | Polyethylene |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |
| Product Type | Graduated Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | PTFE |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Certified Low-Particulate Boston Round Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for solvents, chemicals and samples. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Boston Round Bottles are manufactured from clear soda glass.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Boston Round Bottle |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyvinyl |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certified low particulate |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Liner Material | Polyvinyl |
| Closure Material | PTFE |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Boston Round Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for solvents, chemicals and samples. Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Boston Round Bottles are manufactured from amber colored soda glass.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Boston Round Bottle |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
| Cleaning Procedure | EPA guidelines |
Thermo Scientific™ Particle-Certified Glass Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect the quality of your products or laboratory samples in cleanroom environments by using particle-certified glass containers.
| Material | Glass |
|---|
Gosselin™ PET Octagonal Bottles
Provides lightweight, break-resistant storage in the laboratory. Gosselin™ PET Octagonal Bottles are manufactured from polyethylene terephthalate resin.
| Shape | Octagonal |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | PET |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Tamper-evident Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Wheaton™ Sample Bottles for Wheaton Sub Surface Grab Samplers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton Sub Surface Grab Samplers I and II
Thermo Scientific™ Depyrogenated Glass Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save on expensive capital equipment investments with ready-to-use glassware in a wide variety of sizes and configurations.
| Material | Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meet endotoxin levels of less than 0.06 EU/mL; Includes certificate of analysis |
Thermo Scientific™ Screw-Top Sterile Coliform Water Sample Bottle: Polystyrene, Polyethylene and Polypropylene
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select this bottle for use with EPA compliant total coliform and fecal coliform water analysis using the Colilert analysis method or equivalent.
| Level | Certified |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Certified Sterile; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Certification Parameters | Sterile |
Corning™ Gosselin Water Sampling Octogonal PET Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning Gosselin Water Sampling Octogonal PET Bottle is designed to meet water sample collection requirements of the United States EPA and Health Canada
| Includes | 160 mg/L dosage of sodium thiosulfate |
|---|---|
| Closure Size | 35 mm |
| Product Type | Water Sample Collection Bottle |
| Color | Transparent |
| Packaging | Film Pack |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| No. per Pack | 24 Pk. |
| For Use With (Application) | Water sample collection for microbiological testing |
| Sterility | Sterile |